wtorek, 5 października 2010

Zasady zaliczenia ćwiczeń z fizyki Geodezja i Kartografia

ZASADY ZALICZENIA I OCENIANIA ĆWICZEŃ Z FIZYKI
GEODEZJA I KARTOGRAFIA – rok akademicki 2010-2011
PROWADZĄCY ĆWICZENIA: dr Andrzej Kaźmierczak

I ROK STUDIA STACJONARNE - ZALICZENIE I SEMESTRU
Punktacja i oceny – 8 prac kontrolnych ( 4 zadania x 3pkt) = 12 x8 = 96 pkt
91- 96 pkt i więcej - bdb
81-90 pkt - db+
71-80 pkt - db
61-70 pkt - dst+
49-60 pkt - dst
48 i mniej pkt - konieczność zdawania testu zaliczeniowego
Dodatkowe punkty są przyznawane za aktywny udział w zajęciach: samodzielne rozwiązywanie zadań lub ich fragmentów, prawidłowe formułowanie fizycznych podstaw zadania, znajomość praw fizyki, umiejętności matematyczne itp. Ilość przyznawanych jednorazowo punktów 1- 3 w zależności od wagi zagadnienia.
Aby uzyskać zaliczenie, należy oddać wszystkie prace kontrolne !




I ROK STUDIA NIESTACJONARNE – ZALICZENIE I SEMESTRU
Punktacja i oceny – 6 prac kontrolnych : (4 zadania x 3pkt) = 12 x6 = 72 pkt
68 - 72 pkt i więcej - bdb
63 - 67 pkt - db+
55-62 pkt - db
46-54 pkt - dst+
37-45 pkt - dst
36 i mniej pkt - konieczność zdawania testu zaliczeniowego
Dodatkowe punkty są przyznawane za aktywny udział w zajęciach: samodzielne rozwiązywanie zadań lub ich fragmentów, prawidłowe formułowanie fizycznych podstaw zadania, znajomość praw fizyki, umiejętności matematyczne itp. Ilość przyznawanych jednorazowo punktów 1- 3 w zależności od wagi zagadnienia.
Aby uzyskać zaliczenie, należy oddać wszystkie prace kontrolne !


ZASADY PUNKTOWEJ OCENY ZADAŃ KONTROLNYCH.
Punktacja opiera się na ocenie trzech elementów rozwiązania zadania.

1. Sformułowanie problemu w kategoriach praw fizycznych: nazwanie procesu fizycznego ( na przykład: spadek swobodny ciała w polu grawitacyjnym, wzbudzanie prądu indukcyjnego w zamkniętym obwodzie elektrycznym), wyszczególnienie wielkości fizycznych i równań wiążących te wielkości, ( np. podanie równania ruchu i sił działających na ciało w przypadku spadku swobodnego, podanie równań Faradaya z danymi niezbędnymi do jego zastosowania – strumień magnetyczny, indukcyjność obwodu itp.). Dobrze widziana jest ilustracja zagadnienia w postaci szkicu sytuacji z zaznaczeniem ciał fizycznych i wielkości wektorowych. Ten etap rozwiązywania powinien zakończyć się napisaniem poprawnego równania lub układu równań, zgodnego z prawami fizyki, a jednocześnie jednoznacznie rozwiązywalnego z punktu widzenia matematyki. Oznacza to, że ilość poszukiwanych niewiadomych jest niewiększa niż ilość równań w układzie. Za ten etap można otrzymać maksymalnie 1.5pkt., z pewnym rozrzutem, bo czasem istnieją różne drogi dojścia do rozwiązania i chociaż wszystkie są poprawne, to niektóre są bardziej eleganckie, bo po prostu szybsze i prostsze.

2. Rozwiązanie matematyczne sformułowanego układu równań i ewentualnie w przypadku kilku alternatywnych rozwiązań dyskusja ich sensowności z punktu widzenia rzeczywistości fizycznej ( przykład znany wszystkim: czas swobodnego spadku ciała w polu grawitacyjnym z wysokości h wyznaczamy z równania h=gt2/2, jego rozwiązaniem jest dodatni lub ujemny pierwiastek z wyrażenia 2h/g: z tych dwóch rozwiązań sensowne z punktu widzenia fizyki jest tylko to pierwsze). Za ten etap maksymalna punktacja 1pkt.

3. Podstawienie do wzorów liczbowych danych z zadania, wykonanie obliczeń i sprawdzenie poprawności rozwiązanie poprzez miano wielkości fizycznej rozwiązania. Etap mniej ważny, ale nie bez znaczenia, bo już na tym etapie można ocenić skomplikowany wzór, czy jest poprawny fizycznie ( jeżeli liczymy natężenie prądu, wynik musi być w amperach itd.). Za ten etap 0.5pkt, ale warto go zrobić.

TEST ZALICZENIOWY.
Przewidziany dla osób, które nie osiągnęły minimum zaliczeniowego za prace kontrolne lub nie oddały wszystkich prac (!).
Test jednokrotnego wyboru z wiedzy teoretycznej ( połowa pytań) i test zadaniowy – razem 50 pytań.
Warunkiem zaliczenia testu jest poprawna odpowiedź na więcej niż 50% pytań.

We wszystkich sprawach można pisać do mnie na adres mojej poczty akazmierczak@swspiz.pl lub kazandrzej@interia.pl. W najbliższym czasie po ustaleniu miejsca podam terminy dyżurów i konsultacji.

Życzę powodzenia i przyjemnej pracy
dr Andrzej Kaźmierczak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz